in

TepkisizTepkisiz

Ekspertiz Raporu Nedir?

Fransızca kökenli ‘’Expert’’ kelimesinden gelir. Ev alım satımlarında ekspertiz raporunun önemi büyüktür. Ev almak günümüzde ciddi bir yatırım şeklidir. Evin değerinin bilinmesi ve doğru yatırımın yapılabilmesi için satın alınacak ev hakkında her şeyin bilinmesi gerekir. Ev almak aslında çok kolay bir iş değildir. Ciddi paralar ödenerek alınacak evin ileride değer kaybetmemesi ve verilen paranın ederine değmesi oldukça önemlidir. Bu aşamada devreye giren ekspertiz raporu evin piyasa değerinin kolayca saptanmasına olanak sağlar. Ekspertiz raporu içerisinde ev ile ilgili birçok bilgi yer alır. Bu bilgiler sayesinde evi satın almak isteyen kişiden saklanan bir şey varsa ortaya çıkar. Evin yaşı, türü, kat sayısı, tapu durumu, imar bilgisi ve açık adresi gibi birçok bilgiye ulaşılabilir. Günümüzde ne yazık ki ev satışlarında yapılan yanlışlar kişilerin hayatlarını ciddi anlamda etkilemektedir. Verilen yanlış bilgiler veya satılan evin gösterilen ev olmaması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sebeple ev satın almadan önce mutlaka ekspertiz raporu alınmalıdır.

Ekspertiz Raporu Neden Gereklidir?


Ekspertiz raporu üç aşamada tamamlanır. İlk aşama evin çevresinde gerçekleşir. Bu aşamada evin fiziki çevresindeki durumu incelenerek kayıt altına alınır. Evin metrekaresi, konumu ve cephesi gibi bilgiler bu aşamada belirlenir. İkinci aşamada evin tapu kaydı incelenir. Satın alınacak evin tapu kayıtları, imar durumu ve diğer resmi kayıtlar incelenerek evin satışı ile ilgili bir hata olup olmadığı incelenir. Son aşama olan üçüncü aşamada ise toplanan tüm bilgiler rapor haline getirilir. Bu rapor sayesinde evin her türlü ayrıntılı bilgisine ulaşılması mümkündür. Böylece evi satın almak isteyen kişi, evin rayiç bedelini kolayca öğrenebilir. Ekspertiz raporu hem alıcı hem de satıcılar için büyük bir öneme sahiptir. İleride satışı yapılan ev ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için mutlaka ekspertiz raporu alınmalıdır.

Ev Alımlarımda Ekspertiz Raporunun Önemi Nedir?


Gayrimenkul değerlendirme uzmanı tarafından hazırlanan bu raporda ev ile ilgili birçok bilgi yer alır. Evin tapu durumu, kaçınca katta olduğu, üzerinde şerh, ipotek veya haciz gibi durumlar olup olmadığı ile ilgili tüm bilgilere ekspertiz raporu ile ulaşmak mümkündür.  Ayrıca evin piyasadaki değerinin saplanabilmesi ve doğru yatırımın yapılabilmesi içinde bu rapor oldukça önemlidir. En doğru alım-satım bedelinin belirlenmesinde evin tüm ayrıntıları göz önüne alınmaktadır. Evin fiziki durumu, yaş ve diğer birçok bilgi baz alınarak rayiç bedeli saptanır. Ekspertiz raporu sayesinde evin potansiyel bir yatırım olup olmadığına kişi kolayca karar verebilir. Gerek alıcı gerekse satıcıların ileride problem yaşamaması için ekspertiz raporu talep etmesi gereklidir.

Kuler Gayrimenkul ’den Güvenilir Hizmet

Kuler değerleme uzmanları ile sizlere sunulan hizmette evin fiziki ve tapu durumları ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşarak rapor hazırlanır. Hazırlanan rapor sayesinde gelecekte herhangi bir problem yaşanmaması için tüm ayrıntılara yer verilir. İstediğiniz tüm bilgilere ulaşabileceğiniz ekspertiz raporunda satın almak istediğiniz evin rayiç bedelini görebilir ve potansiyel yatırım olup olmadığına karar verebilirsiniz. Günümüzde ev satışlarında yaşanan birçok olumsuz durumun giderilmesine olanak sağlayan bu rapor sayesinde ileride yaşayabileceğiniz tüm mağduriyetleri giderebilirsiniz. Güvenilir hizmet politikası ayrıcalıklarından faydalanmak için Kuler Gayrimenkul ile iletişime geçebilir, ekspertiz raporu ile ilgili detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sivilce Nasıl Geçer?