in

Çok GüzelÇok Güzel

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada, eski ismiyle Tenedos kuzey Ege’de Çanakkale’ye bağlı, güzelliği ve sakinliği ile insanı kendine hayran bırakan adadır. Adaya ilk feribotla yanaştığınızda kocaman heybetiyle senelere meydan okuyan Tenedos Kalesi karşılar sizi. Adanın temiz havasını içinize çektiğinizde hiçbir yorgunluğunuz kalmaz. İlk olarak adanın içerisinde gezmeye başlarsınız. Beyaz ve maviden oluşan taş evleri, kiliseleri, tarihi dokusu ile Bozcaada sokakları muhteşem bir görsel şölen sunar size. Ada içerisinde bisikletle ya da yürüyerek bir yerlere gidebilirsiniz. Adanın içinde büyük bir pazar kurulmaktadır. Yerlisi doğal olarak yaptıkları ürünleri burada satışa çıkarır. Ada içerisinde poşet kullanan tek bir yer bulamazsınız. Kese kağıtlarıyla adeta nostalji yaşatır.

Adada Ne Yenmelidir?

Adanın ortasında büyük bir çınar ağacı göze çarpıyor. Altında adanın meşhur damla sakızlı Türk kahvesi, acıbadem likörü tatmadan dönmeyin. Ve Bozcaada’nın meşhur şarapları. Adanın her yerinde şarap fabrikaları ve etrafı saran doğal şarap kokuları. Denemeden ve bir tane almadan dönmeyin. Kalenin arkasında deniz kenarındaki mekanlar. Özellikle denizin içinde güzel bir masada şarap içme keyfini deneyin.

Nerede Denize Girilir?

Akvaryum Koyu: Tertemiz denizi, yeşilin ve mavinin bütün tonlarıyla saklanmış bir güzellik.

Ayazma Plajı: Halk plajı olmasına rağmen deniz temiz ve cam gibidir. Halka açık olduğu için yazın burada yer bulmak imkânsız olabilir.

Beylik Koyu: İlk göze çarpan kıyıya vurmuş batık gemisi. Koca gövdesiyle karşılamakta gelenleri.

Habbele Plajı: Denizin turkuaz maviliğinden gözünüzü alamayacaksınız.

Adada Yapmanız Gerekenler

Polente Feneri’nin bulunduğu yere ulaşmak biraz zorlu, çünkü yolları düzgün değildir. Fakat muhteşem gün batımını izlemek isteyenler için yollar hiç de zor gelmeyebilir. Buraya gelmeden önce yanınıza iskemle ve kahvenizi almanızı ve kendinizi muhteşem manzaraya bırakmanızı, gün batımında içeceğinizden yudumlarken güneşin yavaş yavaş denize doğru batışını izlemek en güzel keyiflerden biridir. Güneşin batışı ve ayın, yıldızların keyfini çıkarın. Gökyüzü yağlı boya ile boyanmış bir tuval resmi gibi görsel şölen sizleri bekliyor.

Adanın en güzel yanı Türk Mahallesi ve Rum Mahallesinden oluşması. İnsanlar burada yıllarca iç içe, güler yüzlü, içten ve samimi. Evlerinin duvarları adaya renk veriyor. Çiçekler, süsler, duvardaki incelikle çizilmiş resimler adanın havasını değiştiriyor. Adanın verdiği huzur tekrar tekrar buraya kendini davet ettiriyor.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kaputaş Plajı Nerede?

Sağlıklı Yağlar Hangileridir?