in

İnanılmazİnanılmaz

Kiracı Nedir?

Gayrimenkul sahibi olmayan ve belirli bir ücret karşılığında bir malı kiralayan kişiye kiracı denir. Günümüzde kiracılar belirli bir sözleşmeye sadık kalarak ödeme yapar. Fakat gayrimenkul sahibi olmamasına rağmen kiracının da yasal hakları mevcuttur. Bu sebeple gayrimenkul sahibinin istediği şekilde kiracıyı yönlendirmesi veya kiraya sürekli zam yapması gibi bir durumla karşılaşılmaz. Yasal haklarını bilen kiracılar ve gayrimenkul sahipleri çok daha rahat bir süreç geçirebilir. Kira sözleşmeleri kiracı ile gayrimenkul sahibi arasında yapılır. Bu sözleşme içerisine eklenen maddeler her iki tarafında onayından geçer. Sözleşme belirli veya belirli olmayan bir süre için yapılabilir. Sözleşmede gayrimenkulün kullanımı sırasında oluşan yıpranmalarda kiracının yükümlü olduğu açık bir şekilde belirtilir.

•Gayrimenkul sahibi evin kirasını istediği şekilde arttıramaz. Sözleşmede belirtilen süreç içerisinde kiracı belirlenen tutarı ödemekle yükümlüdür.
•Gayrimenkulün vergi ve sigortası ev sahibine aittir. Bu sebeple verginin kiracıdan alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat sözleşme içerisinde belirli durumlarda sigorta ve verginin kiracı tarafından ödeneceği yer alabilir. Bu durum her iki tarafında onay vermesi ile gerçekleşir.
•Kiracı ay içerisinde kirayı geç öderse sonraki ay herhangi bir şekilde bunun telafisi istenemez. Yani sonraki ay kirada artış yapılmaz.
•Kiracının mesul olduğu giderler sözleşmede belirlenir.
•Kiracının mesul olmadığı giderler ise gayrimenkul sahibi tarafından ay içerisinde ödenir veya kiradan düşülür.
•Kiracının en büyük ve ilk yükümlülüğü kira sözleşmesine uygun olarak kirasını ödemesidir.
•Ev sahibi sözleşme bitmeden kiracıyı evden çıkaramaz.
•Kiracının sözleşmesi bittiğinde gayrimenkul sahibi ile konuşarak sözleşmeyi yenileyebilir.
•Her iki tarafında onaylaması üzerine uygun bir kontrat yapılır.
•Kiracının evden ayrılması durumunda bahsi geçen gayrimenkule zarar vermediyse verdiği depozitoyu geri alabilir.
•Kiracı gayrimenkulde yaşadığı süre boyunca sürekli sorun ile karşılaşıyorsa ve evin sorunlarını dile getiriyorsa evden ayrılma hakkına sahiptir. Bu süreçte evden neden ayrılmak istediğini yazılı olarak beyan ederek evden ayrılabilir. Haklı gerekçeler bildirilmesi durumunda kiracı herhangi bir problem ile karşılaşmadan anlaşmayı feshedebilir.
•Evin demirbaşı olan şeylerin değiştirilmesi gayrimenkul sahibine aittir. Yapılan değişiklikler gayrimenkul sahibi tarafından karşılanır.
•Evin kiralanma sürecinde kiracı evde yapılması gereken değişiklikleri dile getirebilir. Bu değişiklikler ev sahibi tarafından yapılır. Örneğin banyo ve mutfağın yenilenmesi gibi durumlar gayrimenkul sahibine aittir. Gerekli değişikliklerin yapılması durumunda kiracı ile gayrimenkul sahibi arasından kontrat imzalanır. Gayrimenkulün kiralama sürecinin nasıl işleyeceği kiracının ve gayrimenkul sahibinin sorumlulukları yasalar tarafından belirlenir. Böylece her iki taraf için de olası sorunlar engellenir. 2019 yılında yenilenmiş olan Borçlar Kanunun kapsamında bulunan 6098 sayılı kanun ile kiracı ve gayrimenkul sahibinin hakları belirlenmiştir. Bu kanuna uygun olarak hazırlanan sözleşmeler sayesinde kira süreci içerisinde her iki tarafında hakları korunur.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Entübe Nedir?

Whatsapp Emoji Anlamları Nelerdir?