in

Çok GüzelÇok Güzel

Günlük Hayatta Sıkça Kullandığımız Emojiler ve Anlamları

Teknolojiyle birlikte hayatımıza giren akıllı telefonlar ve whatsapp gibi sohbet uygulamaları emojileri iletişimde önemli bir hale gelmiştir. Peki kullandığımız emojilerin anlamları ne kadar biliniyor?

Emojilerin Anlamları

Sırıtan emoji: En fazla kullanılan emojidir, mutluluk saçar ve her şekilde kullanılır. Sadece selam vermekten heyecanlandığın bir şeyi bildirmeye ya da kısa bir mesajın havasını açmak için kullanılır.

Ağzı açık gülen emoji: Gülen yüzlü ve büyük gözlü klasik bir emoji. Coşkunluk ifade eder. Sevimli bir selamdan sınırsız sevince kadar çoğu duyguyu ifade etmeyi becerir.

Açıkağızla gülen gözleri yeşermiş emoji: Bu şakaya kediler bile güler! Sesli ve neşeli bir kahkaha. Klasik gülen emoji gözleri, gerçek kahkaha budur. Mecazi olarak da kullanılabilir.

Gülme krizi emojisi: Bir şey o kadar saçma veya sadece komik ki kendimi tutamıyorum. Komşusuna gülme anlamında ya da başkasının başına gelen bir şeye gülmek için de kullanılır.
Göz kırpan emoji: Biraz coşkun, yaramaz bir tiple göz kırpan bir emoji. Şaka yapıyor ya da flört yapmaya çalışıyordur. Biraz art niyetli olabilir. Yüzünün arkasında birden fazla ifade bulunur. Her cümleye yedirilebilir. Eklendiği cümlenin anlamını tamamen değiştirebilir.

Gözlerle gülen emoji: Utangaç bir gülümseme. Sevinç ifadesinden yanakları kızarmış, mutluluğu, huzuru ve şükranı da temsil eder. Metin tabanlı ifadesi: “^^” dır.

Hafifçe gülen emoji: Bu hafif gülümseyen emoji. “Ben rahatım, memnunum” anlamını verir. Sert bir ifadeyi istendiğinden daha yumuşak gösterebilir. Ya da bir metinde gülümsemenin anlamca uymadığı yere anlam değiştirmek için kullanılır.

Gülen emoji: Sevincimden kına yakarım! Tamamen memnun ve dilsize döndüm. Mutluluğun ifadesi. Güzel bir iltifat ya da harika bir şey karşısında utangaç bir gülümseme.

Utançtan kızaran emoji: Şok oldum. Rahatsız edici bir durum dolayısıyla ya da bir hata yaptığımdan utandım. Almak istemediğin bir iltifat veya övünme mesajına yanıt olarak bu emojiyi mütevazılık anlamında da kullanabilirsin.

Aşırı ısınmış, kızarmış yüz: Çok sıcak, ısı çarpıyor beni! Kızarmış yüz, dili ağzından sarkar ve çok terler. Dünyanın en sıcak yeri İran’daymış, 2005 yılında en yüksek sıcaklık Lut Çölünde 70.7 °C’de ölçülmüştür.

Donan yüz: O kadar soğuk ki donup ölebilirim her an! Donuk bir sırıtma ile gülümsemeye çalışıyor. İşkence görmüş surat ifadesinde maviş olmuş. Artık sadece bir bardak çay, kahve veya sıcak bir banyo yardım edebilir ona.

Mutlu, kurnaz tipli emoji: Muzip bir kahkaha ile süslü mutlu bir surat. Hafif kalplilik ve dertsizlik temsil eder. Bir olay nedeniyle sevinç dolu, heyecanlı. İkinci anlamı ise biraz utanmış olur.

Yüzünü gözünü çarpıtan emoji: Ayy bu gerçekten utanç verici! Gerginliğin beceriksizliğin veya utancın ifadesi. Dehşet verici ve suçlu bir gülümseme: Birisi aptalca bir şey yaptı ve bizim gergin durumu çözmeye çalışıyor.

Ukala kendini beğenmiş gülen emoji: İkiyüzlü, egoyla taşan bir gülümseme. İroni, havalılık ya da oynaşırlık ifade eder. Dikkat tavsiye edilir: birisi bir şey planlıyor olabilir. Flört veya cinsel bir anlam çaktırma için de kullanılır.

Ters emoji: Bu haber bir şaka, mizah ya da çift manalı. Saçma sapan konuşma ya da şakaya cevaptır.

Kalp şeklinde gözlerle gülen emoji: Kalp atan gözlerle sevinçli ışıldayan bir yüz. “Seni çok seviyorum”, “çok ama çok tatlı!” ya da “bu haberden çok sevindim” demek. Mutluluk ve aşk ifade eder. “Ya seni yerim” emojisi. Çeşitli renklerdeki kalpler ile birlikte kullanılır; eşe, kanka ya da dosta yollanır.

Üç kalpli gülen yüz: Âşık olmuş, bir şeyi çok beğenmiş ifade eden yüz. Şu romantik emoji, kalbin meselelerini ifade eder.

Kederli acılı emoji: Ama bunu hiç beklememiştim ya! Çatılmış kaşlarla gözleri ve ağzı açık, şok veya hayal kırıklığı ifade eder. Korku, hayal kırıklığı ve olumsuz sürprizleri temsil eder.

Uyuşuk emoji: Aman başım dönüyor! Çapraz gözlü ve ağzı açık olan emojidir. Tamamen sersemlemiş ve artık nerede ve ne durumda olduğunu bilmeyen bir tip. İkinci anlamı olarak güçlü duyguları veya sarhoşluğu da ifade edebilir.

Şaşırmış emoji: Bu inanılmaz, hiç ama hiç bir fikrim yoktu! Geniş açık ağzı ve gözleri olan şaşkın yüz: sürpriz, tamamen şok ya da tamamen incinme ile boğulmuş. Buna inanamıyorum!

Buruşturan ağzı açık emoji: Bunu yaptığına inanamıyorum! Korku, panik, endişe veya güvensizliği ifade eder. Kötü ve hiç beklemediğin bir mesaj aldın. Kötü sürprize yakalanmış hissediyorsun.

Kusan emoji: “Kusabilirim her an”. Kusan yeşil suratıyla çok tiksindirici, iğrenç bir tip dün akşamki partinin hangover’ını anlatabilirsin mesela. Bir fikir durum veya olay karşısındaki tutumunu ifade etmek için de kullanılır.

Koruyucu maskeli emoji: “Bu maske korunma içindir”. Ya kendinizi ya da başkalarını mikroplardan korumak için takarsın. Bir dostun hastaneye gitmeli ya da doktor görmeli. Neden mi? Bir hastalığa yakalandı! Bu tarz maskeleri giymek Asya’da özellikle Japonya da yaygındır.

Korkudan donduran emoji: En korkmuş ve stresli emojidir. Korkudan donakaldı veya şoktan çığrışıyor. Çok kötü bir haber almış. Ürpertici emoji ayrıca ironik olarak veya Cadılar Bayramı için de kullanılabilir.

Korkan emoji: İkiyüzlü bir gülümseme. İroni, serinlik ya da oyunculuk belirtileri. Dikkat tavsiye edilir: Birisi bir şeyler planlıyor olabilir. Flört veya cinsel intihar için rahatsız edici bir görünüm olarak kullanılır.

Çok ağlayan emoji: Çaresiz, kalbi kırılmış, yaşları bir şelale gibi gözlerinden akan bir emoji. İncitme, acı veya yenilgiyi temsil eder. İkinci anlamı ise ironik olarak kullanılır ya da “gülmekten çatlıyorum”.

Kafası patlayan emoji: “Bu kafama basmıyor” veya “Bu seni uçuracak.” Bir şey çok heyecan verici veya şaşırtıcı. Patlayan kafa da şok olduğunu ifade etmek için kullanılabilir.

Yıldız gözlü sırıtan emoji: Yıldız gözlü emoji coşku, heyecan ve sevinç ifade eder. Birisinden ya da bir şeyden çok memnun oldu.

Elle ağzını kapatan emoji: Sürpriz ya da ani bir hükme varma anlamına gelir. Söylenecek bir şey kalmadı ya da bu konuya bir şey söylemem. İkinci anlamı ise diğer kişinin doğruyu söylemediğini anladın. Yalan söylediğine inanıyorsun.

Açık ağzıyla gülümseyen ama soğuk terleyen emoji: Terleyerek gülüyor. Zor bir durumun sonucu iyi geldi veya korkutucu bir olay iyi sonuçlandı. Mesela önemli bir randevu ya da zor bir olay yakındır ve çok gerginsin veya endişelisindir.

Göz yaşlarla gülen ve kahkahaya boğulan emoji: Gülmekten çatladım! Bir şey o kadar komik ki, ağlayana kadar gülersin, gülmekten alıkonmuyorsun. Bu emoji 2015 yılında dünyanın en popüler emojisi olarak seçildi.

Öpücük gönderen emoji: Sana öpücük gönderen emoji. Hem romantik aşk, hem teşekkür etmek için kullanılır. Alaycı bir tepkiyi yumuşatabilir veya kaba bir mesaja ironik tepki verebilir. Flört ve şükran gösteren emoji.

Deli emoji: Bir şey delice komik. Ruh halin coşkulu, saçma ve çılgın davranıyorsun. Coşku ya da neşeyle taşıyorsun. Belki birisi de kötü bir espri yaptı.

Gözleri haddelemeden emoji: Bir olaydan ya da insandan sıkıldı ve sinirlendi. “Bu mesaja çok bakasım kalmadı”.

Düşünen emoji: Düşünen emoji çok sorgular. Bir açıklama veya parlak bir fikir hakkında düşünür. Düşünen emoji, olayların derinine inmeyi sever. Düşünen emoji bilinmeyeni açığa çıkarır.

Uyuyan emoji: İyi geceler ve tatlı rüyalar! Yatağıma gidiyorum. zZz karikatürlerinde uyumayı ifade eder. Bazı durumlarda rahatsız etmeyin, uykudayım anlamı taşır. Yoruldum, yatağa gitmek istiyorum ya da can sıkıntısından uykuya dalmak üzeredeyim.

Lezzetli yemek gören emoji: Emoji dudaklarını keyifle yalıyor: Acıkmış, çok lezzetli bir şeyin kokusunu alıyor ya da yemiş bile. Çoğunlukla yüzünü gözünü çarpıtma olarak yorumlanır, dil uzatılmış ve komik bir mesajdan sonra veya dalga geçmek için de kullanılır.

Gözlerini kırpan ve dilini dışarı çıkaran emoji: Dilini dışarı çıkaran ve bir gözle kırpan bir emoji. Şaka yaptı, sohbet etmek ya da flört etmek istiyor. Kaygılı ve ciddi değil.

Monokl takan emoji: Monokl, tek camlı görmeye yardımcı elemandır. 19. yüzyılın sonunda bir sosyete veya akademisyen durum sembolü oldu. Bir şey şüpheli görünüyor! Etraftakilere bir uyarı verir. Düşünen emojinin “üst sınıf” versiyonu.

Dilini dışarı çıkaran ve gözlerini daralmış emoji: Biriyle dalga geçer, can sıkıcı veya şaka yollu birisini rahatsız eder. Kışkırtıcı haberlerde ham veya kara mizahı ifade eder.

Güneş gözlüklü emoji: Cool emoji. Rahattır. Kendisine tamamen güvenilir veya çok iyi bir iş çıkardı ve bununla gurur duyuyor. Güneş, yaz tatili ve plaj tatillerini de simgeleyebilir.

Gülümseyen melek yüzlü emoji: Masum bir gülüşü temsil ediyor “Hiçbir şey yapmadım ki” ifade eder. Yardımsever, anlayışlı ve sevilir bir kimliğe sahiptir. Teşekkür ederim için bir rica cevabı olarak da kullanılır. İkinci anlamı olarak mizahî olarak kullanılır, daha kötü hareketler veya davranışlar için.

Cinsel emoji anlamları içeren emojileri aşağıda bulabilirsiniz.

Öpüşen suratlar emoji: Öpüşen mutlu suratlar tamamen sevgi göstermekle ilgilidir. Mesafenin çok özel bir öpücük vermesini engellemesine izin vermeyin. Dijital uçurumu geçin ve bu öpüşmeyi seven suratları gönderin. Bu yüzden belki de gerçek şey kadar iyi değildir, ama en azından birlikte oluncaya kadar gerçek şeyi aklınızda tutacaktır.

Öpücük üfleme emoji: Bu etkileyici suratı ve onun tatlı hediyesini özel birine gönderin.

Seni seviyorum emoji: Sevimli ifadelerle ve suratlarla dolu tatlı bir mesaj göndermek çok romantik. Romantik olma dürtüsünü aldığınızda kullanmanız için çok çeşitli romantik ifadeler var. Bu ifadeyi bir sohbet oturumunda gönderin veya birinin zaman çizelgesine gönderin.

Çılgın aşk emoji: Bu surat özel biri için çıldırmış olmalı. Çılgın sevginizi çevrimiçi özel birine gönderin.

Öpüşen emoji: Birini özlüyorsanız, ancak aklınızda öpüştüğünüzü bildirmek istiyorsanız, bu romantik ifadeyi duygularınızı iletmek için gönderebilirsiniz. Özel birine bir öpücüğün bu göz kamaştırıcı görüntüsünü gönderin! Belki sadece âşık oldun ya da sadece öpüştün. Her durumda, bu ifade duyguyu paylaşmanızı sağlar. İfadelerimiz kelimelerle söylenmesi zor olanları ifade etmenize yardımcı olabilir.

Kalp emoji: Kalbinizi bu tatlı suratla gönderin ve birine ait olduğunuzu söyleyin! Özel birine kalp suratı göndermek Sevgililer Günü olmak zorunda değil.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Whatsapp Emoji Anlamları Nelerdir?

Kusursuz Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?